Samtec Inc. MTLW-103-24-T-D-310
Part No.:
MTLW-103-24-T-D-310
Package:
Datasheet:
FullcoresMTLW-103-24-T-D-310.pdf
Description:
CONN HEADER .100" 6POS T/H TIN
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
6
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.310" (7.87mm)
Contact Length - Post:
0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length:
0.480" (12.19mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact