Samtec Inc. MTLW-103-07-T-D-265
Part No.:
MTLW-103-07-T-D-265
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
6
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.265" (6.73mm)
Contact Length - Post:
0.105" (2.67mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact