Samtec Inc. MTLW-103-07-T-D-125
Part No.:
MTLW-103-07-T-D-125
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
6
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.125" (3.18mm)
Contact Length - Post:
0.245" (6.22mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact