Samtec Inc. MTLW-103-07-L-S-251
Part No.:
MTLW-103-07-L-S-251
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
3
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.251" (6.38mm)
Contact Length - Post:
0.119" (3.02mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact