Samtec Inc. MTLW-103-07-G-S-150
Part No.:
MTLW-103-07-G-S-150
Package:
Datasheet:
FullcoresMTLW-103-07-G-S-150.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.150" (3.81mm)
Contact Length - Post:
0.220" (5.58mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact