Samtec Inc. MTLW-103-05-L-S-190
Part No.:
MTLW-103-05-L-S-190
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.190" (4.83mm)
Contact Length - Post:
0.085" (2.16mm)
Overall Contact Length:
0.335" (8.51mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact