Samtec Inc. MTLW-103-05-L-S-185
Part No.:
MTLW-103-05-L-S-185
Package:
Datasheet:
FullcoresMTLW-103-05-L-S-185.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.185" (4.70mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:
0.335" (8.51mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact