Samtec Inc. MTLW-103-05-L-S-175
Part No.:
MTLW-103-05-L-S-175
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.175" (4.45mm)
Contact Length - Post:
0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length:
0.335" (8.51mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact