Samtec Inc. MTLW-102-23-S-S-290
Part No.:
MTLW-102-23-S-S-290
Package:
Datasheet:
FullcoresMTLW-102-23-S-S-290.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.290" (7.37mm)
Contact Length - Post:
0.095" (2.41mm)
Overall Contact Length:
0.445" (11.30mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact