Samtec Inc. MTLW-102-23-L-D-325
Part No.:
MTLW-102-23-L-D-325
Package:
Datasheet:
FullcoresMTLW-102-23-L-D-325.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.325" (8.26mm)
Contact Length - Post:
0.060" (1.52mm)
Overall Contact Length:
0.445" (11.30mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact