Samtec Inc. MTLW-102-10-G-S-535
Part No.:
MTLW-102-10-G-S-535
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
2
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.535" (13.59mm)
Contact Length - Post:
0.235" (5.97mm)
Overall Contact Length:
0.830" (21.08mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact