Samtec Inc. MTLW-102-07-S-S-240
Part No.:
MTLW-102-07-S-S-240
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.240" (6.10mm)
Contact Length - Post:
0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact