Samtec Inc. MTLW-102-07-S-S-220
Part No.:
MTLW-102-07-S-S-220
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
FullcoresMTLW-102-07-S-S-220.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, MTLW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
2
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board or Cable
Shrouding:
Unshrouded
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.220" (5.59mm)
Contact Length - Post:
0.150" (3.81mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Tin
Contact Material:
Phosphor Bronze
Insulation Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact