Samtec Inc. MTLW-102-07-L-S-215
Part No.:
MTLW-102-07-L-S-215
Package:
Datasheet:
FullcoresMTLW-102-07-L-S-215.pdf
Description:
MODIFIED LOW PROFILE TERMINAL
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.215" (5.46mm)
Contact Length - Post:
0.155" (3.94mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact