Samtec Inc. MTLW-101-24-S-D-330
Part No.:
MTLW-101-24-S-D-330
Package:
Datasheet:
FullcoresMTLW-101-24-S-D-330.pdf
Description:
CONN HEADER THROUGH HOLE 2POS
Number of Positions:
2
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.330" (8.38mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:
0.480" (12.19mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact