KYOCERA AVX MR065A102FAATR2
Part No.:
MR065A102FAATR2
Datasheet:
FullcoresMR065A102FAATR2.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.290" L x 0.090" W (7.36mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max):
0.290" (7.36mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)