KYOCERA AVX MR061A153FAATR1
Part No.:
MR061A153FAATR1
Datasheet:
FullcoresMR061A153FAATR1.pdf
Description:
CAP CER 0.015UF 100V C0G/NP0 RAD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
0.015 µF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.290" L x 0.090" W (7.36mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max):
0.290" (7.36mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)