YAGEO MF0207FTE52-2R67
Part No.:
MF0207FTE52-2R67
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
FullcoresMF0207FTE52-2R67.pdf
Description:
RES 2.67 OHM 1% 0.6W AXIAL
Manufacturer:
YAGEO
Series:
MF0
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Resistance:
2.67 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.6W
Composition:
Metal Film
Features:
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)