KYOCERA AVX MD015E224ZAB
Part No.:
MD015E224ZAB
Datasheet:
FullcoresMD015E224ZAB.pdf
Description:
CAP CER 0.22UF 50V Z5U 2-DIP
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
-20%, +80%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
Z5U
Operating Temperature:
10°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.260" L x 0.100" W (6.60mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):
0.175" (4.45mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.325" (8.25mm)