KYOCERA AVX MD015C223MAB
Part No.:
MD015C223MAB
Datasheet:
FullcoresMD015C223MAB.pdf
Description:
CAP CER 0.022UF 50V X7R 2-DIP
Capacitance:
0.022 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.260" L x 0.100" W (6.60mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):
0.175" (4.45mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.325" (8.25mm)