KYOCERA AVX MD015A150KAB
Part No.:
MD015A150KAB
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
FullcoresMD015A150KAB.pdf
Description:
CAP CER 15PF 50V NP0 2-DIP
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
DIPGuard® MD
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Capacitance:
15 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
2-DIP
Size / Dimension:
0.260" L x 0.100" W (6.60mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):
0.175" (4.45mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.325" (8.25mm)