Vishay Sprague M39003/03-0170/HSD
Part No.:
M39003/03-0170/HSD
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Description:
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
CSR23
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
39 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
35 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max):
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
C
Ratings:
Features:
High Reliability
Failure Rate:
M (1%)