Vishay Sprague M39003/01-5037
Part No.:
M39003/01-5037
Description:
CAP TANT 39UF 5% 20V AXIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
39 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
20 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Manufacturer Size Code:
C
Failure Rate:
M (1%)