Knowles Novacap LS1812N152K302NTM
Part No.:
LS1812N152K302NTM
Manufacturer:
Knowles Novacap
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
FullcoresLS1812N152K302NTM.pdf
Description:
CAP CER 1500PF 250VAC C0G 1812
Manufacturer:
Knowles Novacap
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
1500 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
250VAC
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
X2, Y3
Applications:
Safety
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1812 (4532 Metric)
Size / Dimension:
0.180" L x 0.125" W (4.57mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.065" (1.65mm)