Murata Electronics KRM55TR71E336MH01K
Part No.:
KRM55TR71E336MH01K
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
FullcoresKRM55TR71E336MH01K.pdf
Description:
CAP CER 33UF 25V X7R 2220
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
KRM
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
Stacked SMD, 2 J-Lead
Size / Dimension:
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.110" (2.80mm)