YAGEO KNP50SJR-52-10R
Part No.:
KNP50SJR-52-10R
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
FullcoresKNP50SJR-52-10R.pdf
Description:
RES 10 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer:
YAGEO
Series:
KNP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
10 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:
±300ppm/°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 200°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.098" Dia x 0.248" L (2.50mm x 6.30mm)