Amphenol Anytek KK0461530000G
Part No.:
KK0461530000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
FullcoresKK0461530000G.pdf
Description:
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 10.16MM
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Series:
KK
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
4
Positions Per Level:
4
Number of Levels:
1
Pitch:
0.400" (10.16mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
180°
Termination Style:
Screw - Rising Cage Clamp
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
55 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
6-20 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Green
Operating Temperature:
-40°C ~ 115°C