Amphenol Anytek KE3273530000G
Part No.:
KE3273530000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
FullcoresKE3273530000G.pdf
Description:
TERM BLOCK HDR 32POS 90DEG 5MM
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Series:
KE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions:
32
Positions Per Level:
16
Number of Levels:
2
Pitch:
0.197" (5.00mm)
Header Orientation:
90°, Right Angle
Plug Wire Entry:
Termination Style:
Solder
Mounting Type:
Through Hole
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
12 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Green
Operating Temperature:
-40°C ~ 115°C