Murata Electronics KC355TD72W684MH01K
Part No.:
KC355TD72W684MH01K
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
FullcoresKC355TD72W684MH01K.pdf
Description:
CAP CER
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
KC3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.68 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450V
Temperature Coefficient:
X7T
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
Stacked SMD, 2 J-Lead
Size / Dimension:
0.240" L x 0.209" W (6.10mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.197" (5.00mm)