Samtec Inc. HTSW-105-23-L-S-LL
Part No.:
HTSW-105-23-L-S-LL
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Packaging:
Bulk
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
5
Number of Rows:
1
Termination:
Kinked Pin, Solder
Contact Length - Mating:
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length:
0.445" (11.30mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)