Samtec Inc. HTSW-105-06-T-D
Part No.:
HTSW-105-06-T-D
Package:
Datasheet:
FullcoresHTSW-105-06-T-D.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Packaging:
Bulk
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
10
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.105" (2.67mm)
Contact Length - Post:
0.095" (2.41mm)
Overall Contact Length:
0.300" (7.62mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)