Samtec Inc. HTSW-105-05-T-S-003
Part No.:
HTSW-105-05-T-S-003
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Packaging:
Bulk
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
5
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Number of Positions Loaded:
4
Contact Length - Mating:
0.105" (2.67mm)
Contact Length - Post:
0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length:
0.335" (8.51mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)