Samtec Inc. HTSW-103-12-S-S
Part No.:
HTSW-103-12-S-S
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Packaging:
Bulk
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
3
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:
0.700" (17.78mm)
Overall Contact Length:
1.030" (26.16mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)