Samtec Inc. HTSW-102-20-G-D
Part No.:
HTSW-102-20-G-D
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
FullcoresHTSW-102-20-G-D.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
HTSW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board or Cable
Shrouding:
Unshrouded
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
1.020" (25.91mm)
Contact Length - Post:
0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length:
1.230" (31.24mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)