Samtec Inc. HMTSW-204-08-T-S-340
Part No.:
HMTSW-204-08-T-S-340
Datasheet:
FullcoresHMTSW-204-08-T-S-340.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 5.08MM
Pitch - Mating:
0.200" (5.08mm)
Number of Positions:
4
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.340" (8.64mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A