Samtec Inc. HMTSW-204-07-T-S-158
Part No.:
HMTSW-204-07-T-S-158
Datasheet:
FullcoresHMTSW-204-07-T-S-158.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 5.08MM
Pitch - Mating:
0.200" (5.08mm)
Number of Positions:
4
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.158" (4.01mm)
Contact Length - Post:
0.172" (4.37mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A