Samtec Inc. HMTSW-203-09-T-S-134-RA
Part No.:
HMTSW-203-09-T-S-134-RA
Datasheet:
FullcoresHMTSW-203-09-T-S-134-RA.pdf
Description:
CONN HEADER R/A 3POS 5.08MM
Pitch - Mating:
0.200" (5.08mm)
Number of Positions:
3
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating:
0.134" (3.39mm)
Insulation Height:
0.122" (3.10mm)
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A