Samtec Inc. HMTSW-203-08-T-S-240-002
Part No.:
HMTSW-203-08-T-S-240-002
Datasheet:
FullcoresHMTSW-203-08-T-S-240-002.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 5.08MM
Pitch - Mating:
0.200" (5.08mm)
Number of Positions:
3
Number of Positions Loaded:
2
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.240" (6.10mm)
Contact Length - Post:
0.190" (4.83mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A