Samtec Inc. HMTSW-202-10-L-S-360-RA
Part No.:
HMTSW-202-10-L-S-360-RA
Datasheet:
FullcoresHMTSW-202-10-L-S-360-RA.pdf
Description:
CONN HEADER R/A 2POS 5.08MM
Pitch - Mating:
0.200" (5.08mm)
Number of Positions:
2
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating:
0.360" (9.14mm)
Insulation Height:
0.122" (3.10mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Current Rating (Amps):
3A