Samtec Inc. HMTSW-108-23-T-S-135-RA
Part No.:
HMTSW-108-23-T-S-135-RA
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
FullcoresHMTSW-108-23-T-S-135-RA.pdf
Description:
CONN HEADER R/A 8POS 2.54MM
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, HMTSW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
8
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board or Cable
Shrouding:
Unshrouded
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.135" (3.43mm)
Contact Length - Post:
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.122" (3.10mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Contact Material:
Phosphor Bronze
Insulation Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:
Current Rating (Amps):
3A