Samtec Inc. HMTSW-108-23-T-S-135
Part No.:
HMTSW-108-23-T-S-135
Datasheet:
FullcoresHMTSW-108-23-T-S-135.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.135" (3.43mm)
Contact Length - Post:
0.210" (5.33mm)
Overall Contact Length:
0.445" (11.30mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A