Samtec Inc. HMTSW-108-22-T-S-440
Part No.:
HMTSW-108-22-T-S-440
Datasheet:
FullcoresHMTSW-108-22-T-S-440.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.440" (11.17mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:
0.630" (16.00mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A