Samtec Inc. HMTSW-108-08-TM-S-100-RA
Part No.:
HMTSW-108-08-TM-S-100-RA
Datasheet:
FullcoresHMTSW-108-08-TM-S-100-RA.pdf
Description:
CONN HEADER R/A 8POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
8
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating:
0.100" (2.54mm)
Insulation Height:
0.122" (3.10mm)
Current Rating (Amps):
3A