Samtec Inc. HMTSW-107-23-TM-S-135-RA
Part No.:
HMTSW-107-23-TM-S-135-RA
Datasheet:
FullcoresHMTSW-107-23-TM-S-135-RA.pdf
Description:
CONN HEADER R/A 7POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
7
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating:
0.135" (3.43mm)
Insulation Height:
0.122" (3.10mm)
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A