Samtec Inc. HMTSW-107-07-T-S-080-RA
Part No.:
HMTSW-107-07-T-S-080-RA
Datasheet:
FullcoresHMTSW-107-07-T-S-080-RA.pdf
Description:
CONN HEADER R/A 7POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
7
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating:
0.080" (2.03mm)
Insulation Height:
0.122" (3.10mm)
Current Rating (Amps):
3A