Samtec Inc. HMTSW-106-12-T-S-255
Part No.:
HMTSW-106-12-T-S-255
Datasheet:
FullcoresHMTSW-106-12-T-S-255.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
6
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.255" (6.48mm)
Contact Length - Post:
0.675" (17.15mm)
Overall Contact Length:
1.030" (26.16mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A