Samtec Inc. HMTSW-106-11-T-S-625
Part No.:
HMTSW-106-11-T-S-625
Datasheet:
FullcoresHMTSW-106-11-T-S-625.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
6
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.625" (15.88mm)
Contact Length - Post:
0.205" (5.21mm)
Overall Contact Length:
0.930" (23.62mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A