Samtec Inc. HMTSW-106-08-L-S-315
Part No.:
HMTSW-106-08-L-S-315
Datasheet:
FullcoresHMTSW-106-08-L-S-315.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.315" (8.00mm)
Contact Length - Post:
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Current Rating (Amps):
3A