Samtec Inc. HMTSW-106-07-T-S-230-LL
Part No.:
HMTSW-106-07-T-S-230-LL
Datasheet:
FullcoresHMTSW-106-07-T-S-230-LL.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Termination:
Kinked Pin, Solder
Contact Length - Mating:
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:
0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A