Samtec Inc. HMTSW-106-07-L-S-203
Part No.:
HMTSW-106-07-L-S-203
Datasheet:
FullcoresHMTSW-106-07-L-S-203.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.203" (5.16mm)
Contact Length - Post:
0.127" (3.23mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Current Rating (Amps):
3A